Euro ako rezervná mena budúcnosti

Dnes je americký dolár nespornou rezervnou menou sveta. V podstate sú cudzie krajiny držiteľom dolára na splácanie dlhu alebo na zaplatenie za tovar alebo služby denominované v rezervnej mene. Niektoré z týchto tovarov sú ropa, zlato a cenné papiere. Napríklad OPEC sa rozhodne oceňovať svoju ropu v amerických dolároch, čo núti národy držať doláre, aby znížili svoje transakčné náklady a zabezpečili riziko výmeny dolára. To isté možno povedať aj pre akékoľvek iné tovary alebo služby denominované v dolároch.

bankovky

Doláru klesá dôvera v dôsledku obrovského deficitu USA
Americká federálna vláda však každodenne ochromuje výšku dolára svojim rýchlo rastúcim rozpočtovým deficitom. V roku 2017 bol deficit štátneho rozpočtu 665 miliárd dolárov. V roku 2018 je doterajší deficit ešte vyšší, a to 833 miliárd dolárov. Kým Kongres naďalej schvaľuje rozpočtové schodky, osud dolára začína vyzerať čoraz viac nepriaznivo.
Dôvera v schopnosť americkej vlády splácať svoj dlh bez neustále inflačných opatrení sa znižuje. Ak americký rozpočtový deficit a štátny dlh pokračujú na súčasných trendových líniách, určite sa presťahujú krajiny, finančné inštitúcie a jednotlivci do inej meny.Je to len otázka času kedy.

Budúca rezervná mena?
Napriek svojim slabým stránkam euro vyzerá ako najsľubnejšia mena, ktorá môže nahradiť súčasné postavenie dolára. Hospodárska a menová únia (HMÚ) zažila niekoľko kríz a potrebuje prepracovanie svojho systému centrálnych bánk, ale v súčasnosti došlo k významnému pokroku. Európska únia zrejme prežila najtemnejšiu hodinu a euro už teraz tlačí na stav preferovanej rezervnej meny na svete.

eura

Špekulanti taktiež uviedli čínsky jüan ako budúceho kandidáta. Keďže charakter vlády Čínskej ľudovej republiky je menej demokratický, kontroly a rovnováhy, ktoré sú vlastné iným vládam, v Číne neexistujú. To znamená, že jüan by bol riskantnou menou, ktorou by mohli byť označené akékoľvek tovary alebo služby, nieto, aby fungoval ako rezervná mena.

Euro ako rezervná mena budúcnosti
4.5 (90%)4