Túto zeleninu si určite dopestujte!


Aj ja mám úplne malú záhradku pri bytovke, v ktorej bývam. Je to iba malý pás pôdy pridelený k nášmu bytu. Slúži mi na vypestovanie základnej zeleniny do prípravy jedál.

cuketa


Záhradku mám rozdelenú na niekoľko hriadok :


  • Mrkvovú

  • Petržlenovú

  • Cibuľovú

  • Fazuľkovú

  • Cuketovú


 Každý rok ich obmieňam. Nikdy  nenechávam na tej istej hriadke rovnakú zeleninu. Každá predsa potrebuje z pôdy iné živiny a je len prirodzené, že ich pri svojom raste z pôdy odoberie.

Zásadne nedávam umelé hnojivá a postreky. Aspoň to málo čo dopestujem nech je bez chémie.

 Z času na čas kúpim maštaľný hnoj z obchodu a pridám do pôdy.

 

Akosi sa mi ale nedarí  posledné roky dopestovať petržlen. Aj mrkva je biedna. Ani susedia ju nemajú krajšiu- každý nadáva na semená- vraj sú menej kvalitné. Niekto tvrdí, že pri plytkom zasiatí moje semienka slúžili ako potrava vtáčikom. Všetko je možné. Pár riadkov sejem aj petržlen husto- na vňať. So striedavým úspechom

Sú roky, kedy sa nedarí ani cibuľke- napadne ich červík, ktorý sa hostí na mojej úrode.

zelenina


Fazuľka ma ešte nesklamala. Vyrástla vždy.

Najviac sa mi ale darí s pestovaním cukety. Najprv som si kúpila na trhu sadenice a tie som zasadila. Úroda bola celé leto až do neskorej jesene.

Ďalší rok som kúpila už iba semená a v nádobkách od jogurtu som v troške zeminy dopestovala vlastné sadenice. Pestujem ich postupne . Aj vysádzam ich postupne- aby ma zásobovali úrodou čo najdlhšie.

Doma v byte ich mám na parapetnej doske. Pestujem ich dovtedy, pokiaľ nemajú aspoň dva lístky pravé. Zvyčajne aj dlhšie a v máji ich zasadím do záhradky. Medzitým si už pestujem nové a vysádzam asi s 3 týždňovým oneskorením. Verte, či neverte- bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti sa na nich objavia nádherné veľké dekoratívne žlté kvety a potom plody. Nie jeden, dva, ale množstvo. Zásobia našu rodiny počas celého leta a jesene. Dokonca ich aj konzervujem.

Túto zeleninu si určite dopestujte!
5 (100%)1